zasłony (www.nietylkofiranki.pl) to ciekawe i gustowne elementy wnętrz, które dodają im charakteru i przytulności. Sprawdzą się zarówno w salonie, sypialni, jak i pokoju dziecięcym. Mogą mieć funkcje czysto praktyczne i stanowić wizualne odgrodzenie od świata zewnętrznego, jak i być modnym elementem wyposażenia wnętrza, który współgra z pozostałymi dodatkami i tworzy spójną, elegancką całość. 

Długość i szerokość zasłon

Zanim zdecydujesz się na konkretny model kotar, zmierz dokładnie przestrzeń, w której będą wisiały. Ich długość powinna sięgać podłogi w pomieszczeniu lub być nieco dłuższa – niektórzy preferują, gdy część materiału leży na ziemi. Szerokość powinna być dopasowana do fragmentu ściany, który ma zostać przez nie przykryty. Pamiętaj o tym, że zasłony nie będą wisiały rozprostowane, a pofalowane, więc trzeba doliczyć kilkanaście centymetrów do ich szerokości.

Materiał, z którego wykonane są kotary

Materiał jest niezwykle istotnym elementem do rozważenia. Zasłony mogą być bardzo cienkie i przewiewne lub ciężkie i grube. W zależności od celu, który chcesz osiągnąć, możesz wybrać inny typ materiału na kotary. Cienkie wersje idealnie sprawdzą się na lato, nie będą jednak odpowiednią ochroną przed słońcem i wzrokiem osób z zewnątrz. Grube opcje będą skutecznie zasłaniać promienie słoneczne, jednak w mniejszych pomieszczeniach mogą powodować wrażenie ciężkości. Dodatkowo cienkie zasłony będą znacznie szybciej schły po praniu i najpewniej nie będzie konieczności, aby ich prasować, natomiast grube będą się łatwiej układały podczas zawieszania.

Sposób montażu zasłon na karniszu

Sposób zawieszenia zasłon na karniszu to często temat, który nie jest odpowiednio przemyślany. Należy go przede wszystkim dopasować do posiadanego karnisza i efektu, jaki chce się osiągnąć. Można wybierać spośród wielu opcji montażu, ale najpopularniejszymi są:

– na żabkach,

– na metalowych kołach,

– na szelkach,

– w wersji tunelowo.

Montaż przy użyciu żabek to najlepiej znana i najbardziej klasyczna opcja. Materiał zasłony „łapie się” przy pomocy klamerek w wybranych miejscach i w ten sposób zawiesza kotarę na karniszu. Wersje z metalowymi kółkami i szelkami to bardzo podobne propozycje. Drążek karnisza wsuwa się w ich środek i w ten sposób zawiesza zasłonę. Warto jednak mieć świadomość, że w tym typie montażu karnisz pozostaje widoczny. Opcja tunelowa jest najbardziej dyskretną wersją, ponieważ drążek umieszcza się w specjalnie wszytym tunelu z tyłu zasłony, który powoduje, że w miejscu zawieszenia kotary karnisz jest niewidoczny.